חייגו עכשיו: 073-7760022

הידעת? בלחיצת מתג אחת ניתן להשפיע על הבריאות, מידת הפרודוקטיביות ומצב הרוח שלך

הידעת? בלחיצת מתג אחת ניתן להשפיע על הבריאות, מידת הפרודוקטיביות ומצב הרוח שלך
27
מאי

את האווירה וההרגשה הכללית בבית ניתן לשנות מן הקצה אל הקצה בלחיצת מתג אחת: המתג שמפעיל את התאורה. מה הקשר בין התאורה לבין מצב הרוח שלנו? והאם התאורה הנכונה יכולה באמת להפוך אותנו ליותר פרודוקטיביים?

מחקרים מראים שהתאורה משחקת תפקיד מרכזי בפרודוקטיביות של עובדים. האם גם התאורה שלכם הופכת אתכם לפרודוקטיביים, קל וחומר את העובדים שלכם? לתאורה, טובה, גרועה או מכוערת יכולה להיות השפעה גדולה, אפילו מכרעת, על רמת הריכוז שלכם וגם על הפרודוקטיביות. למעשה אפשר אפילו להשפיע על בריאותכם, מצב הרוח שלכם ותחושתכם הכללית כליל, על ידי הפעלת מתג התאורה.

על פי מחקרים קיים קשר מובהק בין האור והחושך ביממה לבין מחזורי השינה, הגירוי והרגיעה. בכוחה של התאורה הנכונה להפחית מצבי דיכאון ולשפר את מצב הרוח, רמת האנרגיה בגוף, תחושת הערנות או הפרודוקטיביות. למעשה מחקר של האגודה האמריקאית לעיצוב פנים גילה ש- 68% מהעובדים נוטים להתלונן על התאורה במשרד שלהם. על כן נשאלת השאלה כיצד ניתן לעצב חללים בצורה אופטימלית מבחינת תאורה וליצור חלל פורה וסביבה יצרנית, יצירתית ומפרה?

המומחים מסבירים

ישנן כמה וכמה שיטות לעיצוב אופטימלי של תאורה, לפניכם כמה מאפיינים חשובים שעליכם לקחת בחשבון בעת עיצוב התאורה בבית או במשרד, אם המטרה היא לשפר את מצב הרוח ולהגביר את הפרודוקטיביות:

  • גמישות בעוצמה ובפיזור התאורה – הצורך בתאורה פונקציונלית המאפשרת לנו להתנהל ביעילות בחלל מסוים לעומת הצורך בתאורה היוצרת אוירה נעימה בלבד בדרך כלל מגיעים במקביל. מסתבר שאלו הם צרכים מקבילים ואינם סותרים. על מנת לספק את הצרכים הללו אנו צריכים להציע לאותו חלל מס' מקורות אור בעוצמות שונות ובמיקומים נפרדים וזאת בהתאם לצורך הפונקציונלי של אותו חלל. את מקורות האור השונים והמגוונים ניתן להדליק במס' אופנים: לחוד אם מבקשים תאורה נעימה ואווירתית בשיחת אירוח במשרד או תאורה פונקציונלית לצורך ספציפי כמו בישיבה ליד שולחן העבודה וביחד אם מבקשים להאיר את כל החלל למספר רב יותר של אנשים בתאורה משמעותית.
  • שילוב אור יום – הישיבה בחלל מואר עם מבט אל החוץ דרך החלון לעומת הישיבה בכוך קטן וחשוך ללא חלון ועם תאורת ניאון עושה הבדל משמעותי ויכולה להשפיע על מצב הרוח והתחושה הכללית. מלבד פתרונות התאורה עצמם אפשר גם להשקיע בעיצוב המשרד בצורה חכמה ומאירת פנים. מחיצות זכוכית במקום דלתות או קירות יהפכו את החלל למרווח יותר, אך גם יאפשרו להכניס אור יום ולטשטש את האבחנה בין עולם הפנים לעולם החוץ.
  • עיצוב האווירה – בעיצוב תאורה אין נכון או לא נכון. הכל תלוי באווירה שאותה אנו מנסים ליצור והערכים שאותם מנסים לקדם. בין אם רוצים לקדם ערכים של חדשנות ויצירתיות ובין אם לשמור על החלל רגוע ומזמין, עיצוב התאורה יכול להפוך לכלי רב עוצמה. לכן עליכם קודם כל להבין מהי אותה אווירה שאתם מנסים ליצור בחלל ואז לתרגם את הצרכים שלכם לפתרונות תאורה חכמים.

כדי שהתאורה תשפיע לטובה הן על הפרודוקטיביות והן על מצב הרוח כדאי בהחלט להתייעץ עם מומחים לתחום. אנשי מקצוע מעולמות התאורה יוכלו להאיר את עיניכם ולעזור לכם לבחור את פתרונות התאורה שעונים על הצרכים שלכם בדיוק ויוצרים את האווירה שתבחרו.