חייגו עכשיו: 073-7760022

הפיכת המרפסת לאחד מאיזורי השהייה המשמעותיים בבית – איך תעשו זאת?

הפיכת המרפסת לאחד מאיזורי השהייה המשמעותיים בבית – איך תעשו זאת?
30
מאי

מי מאיתנו לא היה שמח להגדיל את מרחב הבית ואת איזורי השהייה בו בפרט אם אין לנו בית רחב ידיים?

אחת הדרכים לעשות זאת היא לנצל טוב יותר את איזור המרפסת שקימת היום בלא מעט דירות ובתים בארץ.

כדי לנצל טוב יותר את איזור המרפסת כך שיהיה שמיש רב שעות היום והלילה וישמש הן את המבוגרים המבקשים לארח או סתם לקרוא ספר והן את הילדים המחפשים מרחבים גדולים יותר ויכולים ליהנות ממנה גם בשעות החשיכה, יש להבין את היתרונות של תאורת חוץ איכותית העשוייה להפוך את המרפסת לחלק אינטגרלי מהבית ולא בעיקר לאיזור איחסון .

יש להקדיש תשומת לב רבה לבחירת תאורה למרפסת, במיוחד אם רוצים להשתמש בחלל גם בשעות החשיכה, כשמזג האוויר מאפשר זאת. התאורה שאתם בוחרים צריכה להיות נעימה וליצור את האווירה הרצויה, מאידך עליה גם להיות פונקציונלית ולספק את המענה שלו אתם זקוקים. לכן אם אתם רוצים לנצל את המרפסת שלכם בצורה אופטימלית, הנה כמה טיפים מועילים:

בטיחות

מעבר למגוון הרחב של גופי תאורת חוץ – צמודי קיר, שקועי קיר ורצפה, המייצרים אווירה ייחודית, אינטימית וגם פונקציונלית כשצריך, יש לדעת כי תאורת החוץ שיש להתקין צריכה להיות מוגנת מפני מים ויכולה לעמוד בקלות בתנאי גשם וסערות בחורף ותנאי לחות בקיץ.

מיקום

המיקום שבו התאורה מיועדת להיות ישפיע על בחירת גוף התאורה כך למשל אם מדובר בתאורת קיר, אפשרויות הבחירה שלכם יהיו מוגבלות לגופי תאורה צמודים או שקועי קירלעומת זאת אם מיקום התאורה יהיה בתקרה תוכלו לבחור מבין גופי תאורה רבים, החל בגופים תלויים, צמודים ועד ספוטים אשר יציעו כמה נקודות מיקוד.

שילוב בין כמה גופי תאורה

התאורה שאנו בוחרים צריכה להתאים ללצרכי השימוש בחלל. אך מה קורה כשצרכים אלו מאוד מגוונים? לאווירה אינטימית צריך תאורה עמומה, לאירוח ארוחה במרפסת צריך תאורת חוץ איכותית וחמימה ולקריאה צריך תאורה חזקה ונוחה. אם הצרכים שלכם משתנים בתדירות גבוהה עליכם לבחור בפתרונות תאורה גמישים כמו למשל תאורה עם בקרת שליטה שמאפשרת לכם לשלוט על עוצמת האור או שילוב של כמה גופי תאורה מסוגים שונים בחלל כדי להיות מסוגלים ליצור את האווירה והאפקט הרצויים בכל רגע נתון ולהדליק רק את אלו הרלבנטיים לשימוש הנקודתי בחלל.

המגוון כיום בהחלט רחב – ממנורות סולאריות אסתטיות ועד לתאורה שקועה אותה ניתן להציב ברצפה או בתחתית הקירות, גופי תאורה צבעוניים אשר מיועדים להאיר צמחים מסוימים בצורה מרהיבה ועד לתאורת הצפה פונקציונאלית ושימושית.

עיצוב וארכיטקטורה

לפעמים העיצוב של הבית או המאפיינים הארכיטקטוניים הם אלו שמכתיבים מה יהיו פתרונות תאורת החוץ שלכם. למשל אם עיצוב הבית מודרני יהיה זה רק הגיוני לבחור עבור חלל החוץ תאורה מודרנית. אם ישנם אלמנטים מעוצבים במבנה, יהיה זה חטא לא להדגיש אותם עם פתרונות תאורה מתאימים וכן הלאה. ישנם סגנונות שונים של גופי תאורה לגינה ועליכם לבחור את הסוג שמתכתב עם עיצוב הפנים שלכם. התייחסו אל המרפסת כאל סלון הבית ונסו להתאים לה פתרונות תאורה דומים.

הגודל – הוא כן קובע

גודל המרפסת גם הוא קובע, בעיקר הוא קובע את סוג גופי התאורה שעליכם לבחור , עוצמתם ופיזור האור. מרפסת קטנה אינה זקוקה לגוף תאורה ממש חזק ועוצמתי בהשוואה למרפסת גדולה שזקוקה להרבה יותר אור. כדי לבחור נכון, כדאי שתספקו לאנשי המקצוע בתחום את הגדלים הנכונים של החלל, הם יוכלו להסביר לכם את "החוקיות" ולעזור לכם לבחור גופי תאורה שיתאימו בעוצמתם לגודל המרפסת ולצרכים הספציפיים של המשתמשים בה.

פונקציונליות

הרבה בוחרים גופי תאורה מעוצבים אך שוכחים משתנה אחד ומאוד חשוב: פונקציונליות. כיום ישנם פתרונות תאורה שהופכים את החיים לממש קלים ואיכותיים ואין שום סיבה שלא לבחור בהם גם עבור המרפסת שלכם. בפונקציונליות הכוונה היא לשילוב של טכנולוגיות מתקדמות בין היתר, כמו למשל טיימר שמדליק ומכבה את האור בצורה אוטומטית, חיישנים מובנים בגופי התאורה שמאירים לעוברים ולשבים וכן הלאה.

– פתרונות תאורה ייעודיים לגינה קיימים כיום בלי סוף, ומה שצריך זה בעיקר את המודעות לתחום ולחשיבותו בעיצוב הבית, על מנת להתחיל ולהפוך את המרפסת לחלק בלתי נפרד מהחיים בבית.