חייגו עכשיו: 073-7760022

מהי תאורה טכנית/אדריכלית, מה ההבדל בינה לבין שנדלירים או אהילים?

מהי תאורה טכנית/אדריכלית, מה ההבדל בינה לבין שנדלירים או אהילים?
30
מאי

כאשר בונים בית חדש או משפצים בית קיים נעזרים באנשי מקצוע כדוגמת אדריכלים לתכנון המבנה מאפס. בתוך התכנון משלבים את כל הפרטים הקטנים, החל במיקומם של השקעים החשמליים ועד פתרונות תאורת פנים וחוץ. בעת תכנון תאורת הפנים והחוץ האדריכלים נדרשים להתייחס לכל מיני משתנים ביניהם: אופי המבנה גודלו, כמות האור הטבעי, מטרת השימוש בו, מיקומו ועוד. מאפיינים אלו יסייעו לחשוב על פתרונות תאורה שיספקו את המענה המושלם הן מבחינה חסכונית, הן מבחינת הנראות והן מבחינות אחרות.

מהי תאורה טכנית?

בעברה תאורה טכנית שימשה לפרויקטים מסחריים, כשמטרתה אחת: לשמש לצרכי תאורה ספציפיים, כמו למשל למקד את האור על חלל או אזור מסוים, לסמן מסדרון, להאיר אולם ועוד. באופן כללי תאורה טכנית אינה נועדה למשוך את תשומת הלב, אלא שמטרתה הייתה פונקציונלית: לספק אור בכמות הנדרשת. גם כיום, כאשר נעשה בה שימוש במבנים פרטיים או במשרדים, היא עדיין אינה מושכת את העין כמו תאורה דקורטיבית, יחד עם זאת היא כן משפיעה על העיצוב הכללי, תורמת להגדרת אזורים, משרטטת קווים גאומטריים ומשלימה את הקו העיצובי באופן נסתר או גלוי. כתוצאה מהשימוש הנרחב ומהאווירה שהיא מקנה, תאורה טכנית זמינה במגוון דגמים ועיצובים.

סוגים שונים של תאורה טכנית

תאורה טכנית למעשה מעניקה לחלל טאץ' תעשייתי וגורמת לו להיראות מאוד מודרני ועכשווי. בין הסוגים הפופולריים:

תאורה שקועה – תאורה שקועה משמשת עבור כמה מטרות, בין אם למקד את האור על נקודה ספציפית ובין אם להאיר אזור או חלל מסוים. ישנם סוגים שונים של תאורה שקועה:

  • תאורה שקועה מתכווננת
  • תאורה שקועה נשלפת
  • תאורה שקועה קבועה
  • תאורה שקועה DARK LIGHT – תאורה שקטה אשר מונעת סנוור או השתקפות של תאורה על צג המחשב. תאורה זו מתאימה למשרדים ואזורי עבודה.

פרופיל – פס תאורה באורך משתנה. פרופילים יכולים להיות שקועים, תלויים ומוצמדים לתקרה או לקיר.

פס צבירה – פס תאורה חשמלי באורכים שונים. על גבי פס הצבירה מותקנים גופי תאורה מתכווננים.

תאורה דקורטיבית

לעומת תכנון התאורה מאפס, כבר בשלבים הראשונים של המבנה, תאורה דקורטיבית אינה מובנית וניתן להוסיף אותה לכל חלל, בכל רגע נתון. כאן מדובר בפתרונות תאורה ניידים, שמשמשים כמו תכשיט או אביזר נוי משלים שמקשט את הבית ועל הדרך גם מוסיף מקור אור נוסף. לעומת תאורה טכנית אשר חושבת על התאורה בבית בהיבטים פונקציונליים, תאורה דקורטיבית תורמת גם לעיצוב הבית ונועדה להפיח בו חיים.

סוגים של גופי תאורה דקורטיביים כאן מדובר על שנדלירים, אהילים, גופי תאורה עומדים, מנורות שולחן ועוד אשר גם מאירים וגם מוסיפים עוד טאץ' לחלל. כאשר בוחרים תאורה דקורטיבית יש לשים דגש על איזון בין התאורה לבין העיצוב, לוודא שגופי התאורה אכן מוסיפים את מידת התאורה הרצויה ועוד.

כאשר מתכננים את התאורה במבנה לוקחים בחשבון כמה וכמה פרמטרים מרכזיים לכן ישנה חשיבות רבה לתכנון התאורה כבר בשלבים הראשונים. ישנם אדריכלים שיבצעו את תכנון התאורה בעצמם, לעומת אחרים אשר "רק" יפקחו על אנשי מקצוע מיומנים ויספקו את התוצאות הטובות ביותר. בכל מקרה חשוב להכיר את התחום על מנת לבחור בפתרונות התאורה הרצויים.