חייגו עכשיו: 073-7760022

תכנית אדריכלית לתאורה – מה זה ולמה זה חשוב?

תכנית אדריכלית לתאורה – מה זה ולמה זה חשוב?
27
מאי

תכנית אדריכלית לתאורה היא נדבך בתחומי האדריכלות, עיצוב הפנים והנדסת חשמל. תחום זה עוסק בתכנון ועיצוב מערכות תאורה, תוך שילוב אור טבעי ובהתאמה מלאה לצרכים של המשתמשים.

עד לא מזמן התאורה שימשה עבור מטרות פונקציונליות בלבד: להאיר חללים חשוכים. כיום בעזרת יכולות אדריכליות מתקדמות ופתרונות תאורה חדשניים, אפשר בהחלט להתייחס אל התאורה כחלק בלתי נפרד מהעיצוב. אם בעבר היה נהוג לקנות ולהתקין גופי תאורה נצמדים לתקרות או לקירות, כיום המגמה היא להתקין תאורה אדריכלית, המוכרת גם כתאורה טכנית. כדי ליישם תאורה טכנית במבנה צריך תכנית, כאשר תהליך בניית תכנית אדריכלית לתאורה מביא בחשבון משתנים כמו כמות האור הנדרשת, צבע האור, השתקפות של אובייקטים, חלוקת האור בחלל, תאורה פנימית וחיצונית והשפעת מערכת התאורה על חוויית המשתמשים.

היתרונות של תכנית תאורה

תאורה נכונה יכולה לשפר את הנראות של מבנים ולהפוך מבנים להרבה יותר מרשימים ואפילו מרהיבים. התאורה יכולה להפוך לאלמנט מעוצב ודקורטיבי על התקרה, על קירות המבנה מבפנים ומבחוץ, במדרגות, על הרצפה או בכל מקום שרק תרצו. כמו כן התאורה יכולה להפוך את השימוש בחלל להרבה יותר נוח, פונקציונלי, נעים ומתאים באופן מלא לאורח החיים ולצרכים המשתנים. מספיק להסתכל בתמונות באינטרנט ולהבין כיצד תאורה טכנית שינתה את המציאות כפי שהכרנו אותה ולכן היא הבחירה של רבים. עם זאת, כדי להוציא את חלומות התאורה שלכם לפועל, נדרש תכנון מקדים. כמו בכל דבר בחיים, תכנון נכון וחכם אשר רואה את כל הפרטים הקטנים יכול להפוך חזון למציאות ולהשתמש בתאורה בדרך יצירתית, חכמה ואמנותית.

החשיבות של תכנית אדריכלית

לתכנית אדריכלית לתאורה יש חשיבות רבה, בין אם מדובר בחדרי הבית, בין אם במשרד, בין אם בכיתת הלימודים ובין אם במרפסת או בחלל החוץ. המטרה של עיצוב תאורה אדריכלי היא לשפר את תחושת הנוחות ולתרום לעיצוב המבנה. היות ולרוב מדובר בתאורה ששקועה בתקרה, בקירות או ברצפה חשוב לתכנן את התאורה מבעוד מועד כדי שהיא תשרת את מטרתה. בנוסף, לדעת מראש היכן תמוקם התאורה, אם ישנם שקעים מיוחדים, אם יהיה צורך באלמנטים של גבס עבור התאורה כמו נישות או תעלות שנחפרות במיוחד בתוך הקירות עצמם ועוד. לכן מומלץ שלא להשאיר את נושא התאורה לסוף תהליך הבנייה או השיפוץ, אלא לחשוב על כל הפרטים הקטנים כבר בשלבי התכנון הראשוניים.

מדוע לבחור בתאורה אדריכלית?

פתרונות תאורה מתקדמים הופכים את הבית להרבה יותר מודרני וחדשני. ישנם אנשים רבים אשר מעדיפים לוותר על גופי תאורה תלויים וגדולים ובוחרים בתאורה אדריכלית שקועה בתקרה, ברצפה או בקיר. תאורה אדריכלית יוצרת אפקט מאוד מיוחד, באמצעותה אפשר להדגיש כל מיני אלמנטים אדריכליים ומיוחדים במבנה, ולמקד את האור בעזרתה לחללים ספציפיים, לחפצים או אזורים ברחבי הבית או חלל החוץ. כמו כן, אפשר לשלב תאורה נסתרת שצצה מתוך המבנה ועוד. כדי לעשות זאת נדרשת עבודת הכנה מוקדמת כבר בשלבי הבנייה והשיפוץ ויש לייצר את אותם החללים המתאימים בתוך המבנה להנחת גופי התאורה שנבחרו.

בניית תכנית תאורה אדריכלית זו משימה למומחים לכן אם אתם עומדים לפני בניית בית או שיפוץ, וודאו שאתם מתקשרים עם אנשי המקצוע הנכונים, כאלו שיכולים לסייע לכם לתכנן את פתרונות התאורה הנחוצים לכם כבר בשלבים הראשונים.