חייגו עכשיו: 073-7760022

כיצד מסדרים תאורה באזור המטבח?

כיצד מסדרים תאורה באזור המטבח?
2
יול

בין אם אתם בונים בית חדש מאפס, בין אם משפצים בית קיים ובין אם שוכרים דירה, עליכם לוודא שתאורת המטבח תהיה מעוצבת באופן נכון ומחושב. היות ורבים אינם מבינים את החשיבות של תאורה נכונה במטבח, החלטנו לשפוך לכם אור על הנושא ולהפוך את המטבח שלכם לפרקטי ונוח לשימוש.

מעבר להיותו יפה ומעוצב, על המטבח שלנו להיות פרקטי ונוח לשימוש, במיוחד כאשר לאחרונה הבישול הביתי הפך להיות כל כך פופולרי. אחד המשתנים אשר יהפכו את המטבח לפרקטי באמת זו התאורה. תאורת המטבח תהפוך את סביבת העבודה להרבה יותר יעילה ונעימה. עם זאת יש לדעת באילו גופי תאורה להשתמש באזורי המטבח השונים, תוך התחשבות במבנה המטבח, בסוג התאורה ובריהוט שלכם. 

כל אזור והתאורה שלו

השלב הראשון בעיצוב תאורה למטבח הוא הגדרת האזורים השונים שבו, והייעוד של כל איזור..

משטח העבודה במטבח

ניסיון מלמד שאזור העבודה במטבח, הכולל את הכיריים והשיש, צריך תאורה חזקה ובהירה יותר, כדי שתנאי השימוש יהיו כמה שיותר אופטימליים. ואכן ישנם גופי תאורה אשר מספקים אור חזק ובוהק יותר ביחס לאחרים. את הסוג של גוף התאורה עצמו יש לבחור בהתאם  לעיצוב האזור: כך למשל אם ישנם ארונות מטבח מעל השיש שעשויים להסתיר את האור מהתקרה אפשר לשלב מתחת לארונות פס תאורה וכך ליצור מקור תאורה נוסף. במידה ומשטח העבודה ארוך מאוד מומלץ לפזר את גופי התאורה לאורכו, ניתן לעשות זאת על ידי פרופילים שקועים שיותקנו לאורך הקיר, פס של ספוטים ועוד. 

פינת אוכל

ישנם מטבחים אשר משמשים גם כפינת אוכל. לכן באזור פינת האוכל מומלץ להתקין גופי תאורה עם אור רך ונעים יותר. לחלופין אפשר לשקול אפשרות של מעבר בין מצבי תאורה שונים, כמו למשל אור חזק יותר לאירוח פורמלי ורב משתתפים, אור חלש לארוחת ערב רומנטית זוגית וכן הלאה. מעל אזור העבודה תרצו לשלב תאורה בהירה ולבנה, אך מעל פינת האוכל כדאי לבחור דווקא בתאורה הנוטה לכיוון הצהוב והכתום. בעוד שהתאורה הלבנה יוצרת מראה נקי ומאפשרת ראות טובה, התאורה הצהובה כתומה יוצרת את האווירה המתאימה ולכן תתאים יותר לפינת האוכל המשפחתית. 

לאלו משתנים חשוב לשים לב בעת תכנון תאורה למטבח?

התאורה הנכונה תהפוך את העבודה במטבח ליעילה יותר ונוחה יותר, במקביל היא תיצור בו את האווירה המתאימה. כדי ליהנות מכל היתרונות חשוב כי התכנון יהיה כמה שיותר קפדני ותוקדש תשומת לב למשתנים כמו גובה התקרה וסוג התאורה עצמה. 

  • גובה התקרה – נושא חשוב בעת תכנון תאורה, מכיוון שמידת יעילותם של גופי התאורה הנבחרים עשויה להיות מושפעת מגובה התקרה במטבח. כך למשל נברשת גדולה לא תראה טוב על תקרה נמוכה, ולהיפך, מנורות שטוחות או שקועות עשויות שלא להאיר את כל שטח המטבח בצורה טובה. 
  • מיקום התאורה – אחד המקומות המשמעותיים ביותר שיש לתכנן להם את התאורה הוא משטח העבודה. יש להקפיד שהמשטח כולו יהיה מואר כדי שיהיה נוח ונעים לעבוד ושלא יווצר צל מהאנשים העומדים מול המשטח כדי לעבוד. יש למקם את גופי התאורה במרחב שבין משטח העבודה והארונות שמעליו למיקום העמידה של האדם.
  • סוג התאורה – כאן מדובר על הנורות עצמן. להארת המטבח יש לבחור בנורות חזקות ועוצמתיות אשר יאירו את החלל כדי שהעבודה והבישול בו יהיו נוחים. אם אתם חובבי תאורה רומנטית ורכה, קחו בחשבון שתוכלו לשלב אותה בעזרת ספוטים או תאורת צד. עבור שימוש יומיומי רצוי לבחור בתאורה כמה שיותר בהירה וחזקה.

לסיכום: בעזרת תכנון מוקדם והיכרות עם הצרכים שלכם תוכלו לסדר תאורה במטבח שתספק מענה אופטימלי לכל הצרכים שלכם. כדי שההתאמה תהיה כמה שיותר מדויקת כדאי לפנות למומחים בתחום שיספקו ייעוץ מקצועי.